این جامعه که در پناهگاه حیات وحش زندگی می کند ، برای حفظ و همزیستی ازدواج می کند

[ad_1]

یک مسافر نامحسوس که از راجستان رانندگی می کند و از طریق شهر ابوهر در منطقه فازیلکا وارد پنجاب می شود ، ممکن است این واقعیت را که از یک پناهگاه حیات وحش عبور می کند ، کاملاً از دست بدهد. حیوانات می دانند چگونه از جاده های باز و شلوغ که از سطح زمین عبور می کنند فاصله بگیرند. و در اینجا جنگل وجود ندارد ، فقط زمین های کشاورزی وجود دارد.

این پناهگاه در اصل یک اجتماع منسجم از دهها روستای پرجمعیت است ، جایی که صدها کلاه سیاه نادر بدون ترس در مزارع در میان شلوغی و شلوغی زندگی پرخاشگرانه شناور می شوند. اداره جنگلداری زمینی در این منطقه ندارد و با این حال دارای یک منطقه پررونق حیات وحش است که هزاران حیات وحش در آن زندگی می کنند.

این زیارتگاه که از روستای پنجاب Bazidpur Bhoma شروع می شود ، همچنین محل زندگی بیش از 30،000 نفر از افراد جامعه Bishnoi است. Bishnuas یک فرقه هندو است که در اواخر قرن پانزدهم در راجستان تأسیس شد و به دلیل عشق شدید خود به محیط و همه موجودات زنده مشهور است.

بیشنوی های اینجا در ابوهر این میراث را در قرن گذشته تثبیت کردند و اجازه دادند زمین خصوصی آنها در نور ماه به عنوان ذخیره ای ویژه برای حفاظت از کریشنا (سبد سیاه) و گوزن چینکارا (غزال هندی) بدرخشد.

Bishnuats در ماموریت خود برای حفاظت از حیات وحش در اینجا غیرت دارند و با حمایت اداره جنگل ، پناهگاه را اداره می کنند. تصویر: آنیتا رانی)

ایجاد پناهگاه “خصوصی”

شخصی که برای تأسیس پناهگاه شناخته شده است ، Chaudhari San Kumar Bishnoi از روستای دوترانالی ، متولد 1915 است. سنت کومار در سنت حفاظت از حیات وحش رشد کرد. پدر و پدربزرگش در حال گشت زنی بودند تا شکارچیان را از منطقه بیرون کنند. سنت کومار رادیکال تر بود و شروع به جریمه شکارچیان و تحویل آنها به پلیس کرد. او مردم را در روستاهای اطراف بسیج کرد تا در حفاظت از گوزن ها فعالتر شوند و در نهایت کمیته حیات وحش Bishnoi All India (AIWDBC) را تشکیل داد.

به درخواست بیشنو ، دولت پنجاب در سال 1975 با صدور اطلاعیه ای روستاهای رایپورا ، دوترانالی ، راجوالی ، سردارپورا ، خیرپورا ، سوچچین ، سیتوگونو ، ماهارانا ، هیماتپورا ، رامپورا ، ناراینپورا ، بیشانپورا و بازیدیوری دی بهوییدنی پور را اعلام کرد. سنت کومار در سال 1992 با جایزه محیط زیست ایندیرا گاندی مفتخر شد و شش سال بعد درگذشت. در سال 2000 ، 13 روستا به طور قانونی تحت قانون حفاظت از حیات وحش ، 1972 ، به عنوان پناهگاه اعلام شدند.

Ashok Bishnoi ، نوه Chaudhari Sant Kumar و افسر بازنشسته جنگل ، اکنون نایب رئیس ملی AIWDC است. او گفت 101 خبرنگار، “هزاران نفر از مردم بیشنوی در حفاظت از حیات وحش مشارکت دارند. آنها شب و روز از این موجودات محافظت می کنند. در نتیجه ، این تنها ناحیه ای در پنجاب است که در آن کوک های سیاه در آن یافت می شود. “

حیات وحش ابوهر بدون ترس در مزارع و روستاها حرکت می کند. (تصویر: آنیتا رانی)

نگهبانان سیاه

Bishnuats در ماموریت خود برای حفاظت از حیات وحش در اینجا غیرت دارند و با حمایت اداره جنگل ، پناهگاه را اداره می کنند. وزارت جنگلداری 11 کارمند را در پناهگاه مستقر کرده است و به همراه 10 کارمند در یک قرارداد حقوق روزانه ، این ذخیره بزرگ را کنترل می کنند و 46،513 هکتار را پوشش می دهند.

بخوانید: سنت دیرینه کشاورزی حساس به محیط زیست به بیشنو در حفظ آبهای زیرزمینی کمک می کند

اما بازدارنده واقعی شکارچیان و شکارچیان بیشنو هستند که تعداد آنها به هزاران نفر می رسد. سایر جوامعی که در اینجا زندگی می کنند ، هر چند به تعداد اندک ، به شیوه زندگی بیشنوی جذب شده و به همان اندازه به هدف متعهد هستند. RD Bishnoi ، رئیس شعبه پنجاب AIWDBC ، گفت که بیشنوا بارها بدون سلاح شکارچیان غیرنظامی را با اسلحه شکار کرده و به پلیس تحویل داده است. او گفت که وقتی حیات وحش در معرض خطر آشکاری قرار دارد ، حتی زنان خود شکارچیان را به عهده می گیرند.

آنیتا رانی ، افسر پلیس موقت در اداره حفاظت از جنگل ها و حیات وحش پنجاب ، چندین سال است که به دلیل عدم شکار غیرقانونی در این منطقه به جامعه بیشنوی اعتبار می دهد. “مردم جامعه بیشنوئی این موجودات بی گناه را نجات داده اند. آنها همیشه آماده هستند تا از آنها در برابر شکارچیان غیرمجاز محافظت کرده و در صورت آسیب دیدگی کمک های اولیه را ارائه دهند. ” 101 خبرنگاربه

حیات وحش ابوهر بدون ترس در مزارع قدم می زند (تصویر: آنیتا رانی)

راجندرا بیشنوئی در 26 سال گذشته از حرم محافظت می کند. وی گفت: “اداره جنگل و روستاییان شبانه روز کار می کنند. ما ساعات کاری مشخصی نداریم. به محض اطلاع از یک حیوان وحشی زخمی ، بلافاصله به محل می رسیم. در صورت جراحت جزئی ، حیوان در محل تحت درمان قرار می گیرد و رها می شود. در صورت شدت ، او برای درمان به مرکز امداد و نجات منتقل می شود. بارها حتی حیوانات زخمی را به لودیهانا برده ایم. “

علاوه بر گربه سیاه ، حیوانات دیگری مانند نیلگای ، قرقاول ، خرگوش ، شغال ، گربه وحشی ، سنجد ، گراز وحشی و اردک سیاه به وفور یافت می شود. جامعه در حال تلاش برای سازماندهی غذا و آب برای حیوانات در نقاط مختلف در مزارع است.

از بدو تولد تا مرگ ، بیشنو از حیات وحش اطراف خود مراقبت می کند ، گویی آنها بخشی از یک خانواده بزرگ هستند. RD Bishnoi گفت که جامعه جدیدترین آیین های حیواناتی را که در تصادفات کشته می شوند انجام می دهد. گاهی اوقات ، پس از مرگ یک گوزن ماده ، مشخص می شود که روستاییان بچه گربه های تازه متولد شده را با یک بطری تغذیه می کنند.

کلدیپ ، نگهبان پارک شهید ماتا آمریتا دوی بیشنوی که سال گذشته توسط کاپیتان آماریندر سینگ ، وزیر ارشد پنجاب افتتاح شد ، گفت: “بازدیدکنندگان به تعداد زیادی به اینجا می آیند و برای حفاظت از طبیعت الهام می گیرند.” دولت ایالتی 10 کرور روپیه برای ساخت این یادبود در روستای ماهارانا به افتخار قربانی 363 بیشنو در جودپور در سه قرن پیش ، که جان خود را در اعتراض به قطع درختان توسط پادشاه برای قصر جدید خود گذاشتند ، هزینه کرد.

در سایه این یادبود ، بیشنو به تقویت میراث خود ادامه می دهند.

پارک شهید ماتا آمریتا دیوی بیشنوی در داخل محراب ، به یاد 363 بیشنوئی ساخته شده است که جان خود را برای حفاظت از درخت خجری گذاشتند. (تصویر: Amarpal Singh Verma)

وضعیت شدید

این پناهگاه نیز مشکلات زیادی دارد و توسعه اخیر بیشنو را بین یک صخره و یک مکان محکم قرار داده است. حملات سگ های ولگرد به گوزن ها در حال افزایش است. همچنین سیم خاردار کبری که در اطراف مزارع برای محافظت از محصولات در برابر حیوانات ولگرد نصب شده بود ، باعث صدمات مهلکی به گوزن ها در هنگام حمله سگ می شود. RD Bishnoy گفت: “وقتی نگرانی های خود را مطرح کردیم ، دولت سیم کبرا را ممنوع کرد. تا کنون اکثر سیم های کبرا برداشته شده است. اما سگها همچنان تهدیدی هستند زیرا تعداد آنها به طور تصاعدی افزایش می یابد. این سگها وقتی فرصت پیدا می کنند به گوزن حمله می کنند. در دو سال گذشته ، حدود سه ده گوزن در حمله سگها تلف شده اند. بسیاری از نیلگایی ها نیز توسط سگ ها کشته شده اند. “

در آخرین سرشماری حیوانات وحشی ، که ده سال پیش در این منطقه انجام شد ، هیچ اطلاعات اخیر وجود ندارد که نشان دهنده جدی بودن این وضعیت باشد و در واقع دیدگاه های متضادی وجود دارد. به گفته رانی ، هنگام سرشماری سال 2011 حدود چهار هزار گوزن در حرم یافت شد. او معتقد است که این تعداد کاهش نیافته است ، زیرا بیشنوآ به طور مداوم از آنها دفاع می کند. اما RD Bishnoi گفت تعداد گوزن ها به دلیل حملات سگ در حال کاهش است. رانی وعده سرشماری جدید را به زودی می دهد. وی گفت: “ما در این زمینه پیشنهادی را به موسسه حیات وحش دهرادون در هند ارسال کرده بودیم که آنها آن را پذیرفتند.”

آشوک بیشنوئی افزایش تعداد سگ های ولگرد را تهدید بزرگی برای حرم می داند. “برای ما ، همه موجودات زنده برابر هستند. ما نمی توانیم گوزن ها را به قیمت جراحت یا شکنجه سگ ها محافظت کنیم. او باید راه حلی مطمئن و سریع برای مشکل سگ های ولگرد ارائه دهد. “

مقامات جنگل با اداره منطقه ، که در حال بررسی عقیم سازی سگ های ولگرد است ، به این موضوع پرداخته اند. در همین حال ، به گفته محلی ها ، تعداد سیاهان کشته شده و نیلگای در حال جمع شدن است.

(نویسنده یک روزنامه نگار مستقل است که در هانومانگار مستقر است و یکی از اعضای 101Reporters.com ، شبکه ای پان هندی از خبرنگاران محلی است.)

آخرین اخبار ، آخرین اخبار و اخبار کرونا را اینجا بخوانید. ما را دنبال کنید در فیس بوک،، توییتر و تلگرامبه[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *