انواع کاپ قاعدگی

همه چیز درباره کاپ قاعدگی

انواع کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی وسایلی هستند که خون قاعدگی را در داخل جمع می کنند. برخلاف تامپون، کاپ های قاعدگی خون را جذب نمی کنند بلکه آن را در یک کاپ پلاستیکی یا سیلیکونی جمع می کنند. هنگامی که به درستی استفاده شود، استفاده از آن بی خطر است.

در اغلب موارد، کاپ های قاعدگی خطرناک تلقی نمی شوند، زمانی که یک زن دستورالعمل استفاده را دنبال می کند. هیچ مدرکی مبنی بر خطرناک تر بودن کاپ های قاعدگی نسبت به سایر محصولات چرخه داخلی مانند تامپون وجود ندارد.

خطرات کاپ قاعدگی

یک زن ممکن است در اثر استفاده از کاپ های قاعدگی اشتباه، تحریک خفیفی را تجربه کند تا خطر ابتلا به عوارض شدید مانند سندرم شوک سمی. اگر می خواهید اطلاعات خود را بالا ببرید و در زمینه کاپ قاعدگی روی بیشتر بدانید کلیک کنید.

تحریک پذیری
تحریک ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. اما برای اکثر این علل، می توان از تحریک جلوگیری کرد. به عنوان مثال، قرار دادن کاپ بدون روان کننده می تواند باعث ناراحتی شود. در بسیاری از موارد، استفاده از مقدار کمی از یک روان کننده مبتنی بر آب در لبه های بیرونی کاپ می تواند از تحریک جلوگیری کند. همچنین اگر کاپ اندازه مناسبی نداشته باشد یا بین استفاده به درستی تمیز نشود، ممکن است تحریک شود.

نشتی
نشت می تواند در هنگام استفاده از کاپ قاعدگی رخ دهد. اگر لیوان پر باشد یا به درستی قرار نگیرد، نشت بیشتر اتفاق می افتد. تخلیه منظم کاپ می تواند خطر نشت را کاهش دهد.

درد و جراحات کوچک
قرار دادن هر چیزی در واژن می تواند باعث درد یا آسیب های کوچک شود. اگر کاپ قاعدگی به شدت وارد شود، وجود ناخن‌های بلند یا استفاده از کاپ بیش از حد گشاد، ممکن است زنان بیشتر دچار درد شوند.

بثورات و واکنش های آلرژیک
هر محصولی می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. در موارد نادر، ممکن است در هنگام استفاده از کاپ های قاعدگی، بثورات ایجاد شود. مواد و موادی که شرکت‌ها اضافه می‌کنند متنوع است و برخی افراد استفاده از برندهای خاص را راحت می‌دانند و از برندهای دیگر استفاده نمی‌کنند.

سپسیس
سپسیس عارضه نادر کاپ قاعدگی است. در صورت عفونت، به جای انتقال باکتری روی دست‌ها، به جای خود کاپ، ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، اگر تعادل pH واژن مختل شود، عفونت های قارچی و واژینوز باکتریایی ایجاد می شود. خطر سپسیس را می توان با شستن کامل دست ها با آب گرم و استفاده از صابون آنتی باکتریال قبل از دست زدن به کاپ کاهش داد. همچنین کاپ باید قبل و بعد از استفاده با آب گرم و صابون بدون عطر شسته شود.

سندرم شوک سمی
سندرم شوک سمی یک عارضه نادر و جدی است که می تواند در نتیجه برخی عفونت های باکتریایی ایجاد شود. این سندروم زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های اورئوس (که معمولاً روی پوست، بینی یا دهان یافت می‌شوند) به مناطق عمیق‌تر بدن مهاجرت می‌کنند. سندرم شوک سمی معمولاً با ماندن تامپون ها برای مدت طولانی تر از زمان توصیه شده یا پوشیدن تامپون هایی با جذب بالاتر از حد لازم همراه است. سندرم شوک سمی هنگام استفاده از تامپون نادر است، اما در استفاده از کاپ قاعدگی نادرتر است.

تفاوت کاپ قاعدگی با سایر محصولات قاعدگی
ایمنی
کاپ های قاعدگی زمانی ایمن هستند که با دست های تمیز وارد شوند، با دقت برداشته شوند و به خوبی تمیز شوند. در صورت عدم توانایی در مراقبت کافی از کاپ قاعدگی. از محصولات یکبار مصرف مانند نوار بهداشتی یا تامپون استفاده کنید.
هزینه
لیوان های قاعدگی بین 15 تا 30 دلار قیمت دارند و اگر به خوبی از آنها مراقبت کنید، می توان از کاپ ها برای سال ها استفاده کرد. سایر محصولات قاعدگی مانند کاپ یکبار مصرف، تامپون و نوار بهداشتی باید به طور مرتب خریداری شوند.
پایداری
کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد تعداد نوار بهداشتی یا تامپون را در سطل زباله کاهش می دهد.
راحتی در استفاده
استفاده از کاپ قاعدگی به راحتی نوار بهداشتی نیست، اما از نظر نحوه قرار دادن آن شبیه تامپون است. یادگیری نحوه برداشتن کاپ های قاعدگی می تواند زمان و تلاش داشته باشد، اما با استفاده مکرر آسان تر می شود.

حجم خون
کاپ های قاعدگی می توانند مقادیر مختلفی خون را در خود جای دهند، اما در روزهای اولیه سیکل، کاپ باید بیشتر از روزهای آخر پریود تعویض شود. حداکثر زمان تعویض کاپ قاعدگی حدود 12 ساعت است، در حالی که تامپون باید هر 4 تا 6 ساعت تعویض شود.
مارپیچ ها
استفاده از تمام کاپ های قاعدگی در صورت وجود آی یو دی بی خطر است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه قرار دادن کاپ قاعدگی می تواند موقعیت IUD را تحت تاثیر قرار دهد یا تغییر دهد وجود ندارد.

مقاربت
در صورت انجام فعالیت جنسی واژینال در هنگام استفاده از تامپون ، می توان تامپون را به بالای بدن فشار داد و در بدن گیر کرد و هر چه مدت زمان بیشتری قرار گیرد، عوارض بیشتری ایجاد می کند. اگرچه کاپ‌های قاعدگی مانند تامپون‌ها قرار نمی‌گیرند، اما محل قرارگیری آن‌ها می‌تواند مقاربت واژینال را دشوار کند.

آیا مزایای کاپ قاعدگی بیشتر از خطرات آن است؟
متخصصان سلامت موافقند که استفاده از کاپ های قاعدگی بی خطر است. تا زمانی که یک خانم به درستی از آن استفاده کند، خطرات و عوارض جانبی استفاده از کاپ قاعدگی حداقل است. برخی از خانم ها دوست دارند از لیوان ها استفاده کنند زیرا قابل استفاده مجدد هستند و به اندازه سایر محصولات نیازی به تعویض ندارند.
در صورتی که خانمی به علت قاعدگی دچار عفونت شود، قبل از مصرف باید با پزشک مشورت شود.
آیا استفاده از کاپ قاعدگی منع مصرف دارد؟
اگرچه هیچ دستورالعمل روشنی در این مورد وجود ندارد، لیوان قاعدگی برای همه مناسب نیست. قبل از استفاده از کاپ قاعدگی باید با پزشک خود مشورت کنید اگر:
واژینیسموس، که منجر به درد در هنگام گذاشتن کاپ های قاعدگی می شود
فیبروم رحم که باعث درد لگن یا پریودهای سنگین می شود
آندومتریوز که منجر به درد در دوران قاعدگی و گذاشتن کاپ می شود
تغییر در موقعیت رحم که بر موقعیت جام تأثیر می گذارد
داشتن یکی از این اختلالات به معنای عدم توانایی در استفاده از کاپ قاعدگی نیست. با این حال، این به معنای افزایش ناراحتی در هنگام استفاده است.

نحوه مراقبت از کاپ قاعدگی
تمیز کردن
کاپ را باید به طور کامل در یک قابلمه در حال جوش به مدت 5-10 دقیقه فرو کنید
کاپ را باید خالی کرد و اجازه داد به دمای اتاق بازگردد
دست ها باید با آب گرم و صابون آنتی باکتریال شسته شوند
لیوان باید با صابون بدون روغن شسته شود و خوب آبکشی شود.
کاپ باید با یک حوله تمیز خشک شود
جایگذاری کاپ قاعدگی در واژن
قبل از قرار دادن کاپ، دست ها باید شسته شوند. همچنین می توان از روان کننده در لبه های بیرونی کاپ قاعدگی استفاده کرد. این می تواند تحریک را کاهش دهد و باعث راحت تر قرار دادن آن شود.
کاپ قاعدگی را باید محکم از وسط تا کنید، آن را با یک دست بگیرید و نوک آن به سمت بالا باشد.
کاپ باید داخل واژن گذاشته شود و تامپون بدون اپلیکاتور وارد شود. کاپ باید چند اینچ زیر دهانه رحم قرار گیرد.
هنگامی که کاپ وارد واژن می شود، باید آن را بچرخانید و به منظور ایجاد یک کلاه هوادار که از نشتی جلوگیری می کند، منبسط می شود.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *