حمله سایبری جهانی: شش سوال برای درک آنچه اتفاق افتاده است اخبار جهان

[ad_1]

هک “بی سابقه” از روز جمعه بر روی کامپیوترهای حداقل 150 کشور تأثیر گذاشته و باعث اختلال در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها از جمله برخی بیمارستان های انگلیس ، خودروساز فرانسوی رنو و سیستم بانکی روسیه شده است.

— چی شد؟ —

از روسیه به اسپانیا و از مکزیک تا ویتنام ، ده ها هزار کامپیوتر ، به ویژه در اروپا ، از روز جمعه توسط یک برنامه باج افزار که از خرابی ویندوز که در اسناد دزدی دریایی توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده کشف شده است ، آلوده شده است ( NSA)

یک برنامه مخرب به نام “Wannacry” پرونده کاربران را قفل می کند و آنها را مجبور می کند در صورت تمایل به دسترسی مجدد ، مبلغی را به بیت کوین پرداخت کنند ، یک ارز مجازی که به سختی قابل ردیابی است.

به گفته کارشناسان رایانه ، این واقعیت که ویروس به دهها زبان کار می کند ، نشان می دهد که هکرها قصد حمله در مقیاس جهانی را داشته اند.

اداره پلیس اروپا (یوروپول) سرعت بی سابقه ای را که ویروس در حال گسترش است ، برجسته کرد و برای اولین بار عناصر یک برنامه مخرب و یک کرم رایانه را ترکیب کرد.

— آیا کافه های ترسناک سایبری با هم روبرو شده اند؟ —

در حال حاضر ، کافه های اینترنتی که برخی انتظار داشتند اتفاق نیفتاده است. سخنگوی یوروپول ، جان اوپ ژنرال اورت ، روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: “بدیهی است که تعداد قربانیان افزایش نیافته است و به نظر می رسد اوضاع در اروپا پایدار است.”

گیلوم پوپار ، مدیر آژانس فرانسه برای امنیت سیستم های اطلاعاتی (ANSSI) گفت نیازی به ترس از “کافه های اینترنتی” نیست ، اگرچه “پس لرزه های منظم” در روزها یا هفته های آینده انتظار می رود.

— چند کشور تحت تأثیر قرار گرفته اند؟ —

طبق یوروپول ، حمله سایبری این بیش از 200000 قربانی ، بیشتر شرکت ها ، حداقل در 150 کشور را تحت تأثیر قرار داده است. راب وین رایت ، مدیر پلیس اروپا به ITV انگلیس گفت: “ما هرگز چنین چیزی ندیده ایم.” وی همچنین گفت که می ترسد وقتی مردم روز دوشنبه وقتی کامپیوتر به کار خود برگشتند ، رایانه را روشن کنند این تعداد افزایش یابد.

قربانیان شامل چندین بیمارستان انگلیس ، شرکت مخابرات اسپانیا Telefónica ، خودروساز فرانسوی رنو ، شرکت پست خصوصی ایالات متحده Fedex ، وزارت کشور روسیه و شرکت راه آهن آلمان Deutsche Bahn بودند.

به گفته Qihoo 360 ، یکی از اولین ارائه دهندگان آنتی ویروس در کشور آسیا ، در چین “صدها هزار” کامپیوتر و حدود 30،000 موسسه ، از جمله سازمان های دولتی ، تحت تأثیر قرار می گیرند.

— چه کسی پشت حملات است؟ —

هنوز هکرها شناسایی نشده اند. راب وین رایت ، مدیر یوروپول گفت: “شناسایی و حتی یافتن عاملان این حمله بسیار دشوار است. ما در حال مبارزه پیچیده ای با گروه های پیچیده تر جرایم اینترنتی هستیم که برای پوشاندن فعالیت های خود به رمزگذاری متوسل می شوند. تهدید در حال افزایش است.”

پوپار گفت: “بدیهی است که ما با یک پرونده جنایی روبرو هستیم.” وی توضیح داد: “برخی از مافیاها که به فروش مواد مخدر یا انواع مختلف قاچاق اختصاص یافته اند حملات رایانه ای را انجام می دهند زیرا ساده تر ، ارزان تر است ، خطر بسیار کمتری دارد و هزینه زیادی می دهد.”

— هکرها چقدر می خواهند؟ —

هکرها می خواهند قربانیان 300 دلار (معادل آن در بیت کوین) ظرف سه روز پرداخت کنند ، در غیر این صورت ، قیمت باج دو برابر می شود. این تعداد زیادی نیست ، اما با توجه به مقیاس حمله ، کل می تواند قابل توجه باشد.

کارشناسان و مقامات توصیه می کنند که هزینه ای را پرداخت نکنند ، زیرا قطعی نیست که این پرونده بازیابی پرونده ها را تضمین می کند.

هکر سابق اسپانیایی Chema Alonso ، اکنون مسئول امنیت سایبری در Telefónica ، روز شنبه در وبلاگ خود گفت علی رغم سر و صدای رسانه ای تولید شده توسط این “باج افزار” ، تأثیر واقعی زیادی ندارد ، “زیرا” می توانید در موارد استفاده شده مشاهده کنید کیف پول برای بیت کوین که تعداد معاملات “کم است.

شرکت امنیت رایانه Digital Shadows روز یکشنبه گفت که هکرها در مجموع حدود 32000 دلار درآمد کسب کردند.

— چگونه می توانم از کامپیوتر خود محافظت کنم؟ —

مایکروسافت برای مقابله با این نوع حمله ، چیزی غیرمعمول ، به روزرسانی نسخه های خاصی از برنامه های خود را دوباره فعال کرده است. این ویروس عمدتا به نسخه ویندوز XP که دیگر توسط مایکروسافت سرویس داده نمی شود حمله می کند. مایکروسافت گفت ، سیستم عامل جدید ویندوز 10 تحت تأثیر این حمله قرار نگرفت.

منبع: خبرگزاری فرانسه

آخرین اخبار از جهان[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *