خاویر والدز ، برتری روزنامه نگاری ، قربانی جرم در مکزیک آمریکای لاتین جهان


شهر مکزیک. با تقریبا 30 سال روزنامه نگاری پشت سر او ، خاویر والدز، که روز دوشنبه به ضرب گلوله کشته شد ، خود را وقف پوشش دادن و تحقیق درمورد مشکلات مربوط به قاچاق مواد مخدر در سینالوآ ، قلعه کارتل سینالوآ ، و کاپوی قدرتمند و سنگاپور خوآکوین “ال چاپو” گوزمن کرد.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در ارائه آخرین کتاب خود گفت: “روزنامه نگار بودن مانند قرار گرفتن در لیست سیاه است. آنها حتی اگر زره و محافظ داشته باشید تصمیم می گیرند روزی که شما را بکشند.” “روزنامه نگاری مربوط به مواد مخدر ، مطبوعات در تب و تاب جنایت و تقبیح”.

وقتی خشونت پس از نظامی شدن جنگ مواد مخدر افزایش می یابد ، خاویر والدز وی به همراه دو همکار خود مجله Riódce را تأسیس كرد و در آنجا ستون Malayerba را نوشت.

انتشار آن فضایی را در منطقه ای باز کرد که خودسانسوری ، به دلیل تهدیدها ، مانع آزادی بیان شد و توانست خود را به عنوان مرجعی برای توضیح آنچه اتفاق می افتد تثبیت کند.

“من چندین بار از او پرسیدم که آیا می ترسد ، او به من گفت بله ، او انسان است. سپس من به او گفتم که چرا زندگی خود را به خطر می انداخت و او گفت ،” این چیزی است که من دوست دارم ، کسی باید آن را انجام دهد ، شما باید بجنگید تا همه چیز را تغییر دهید. ” “رافائل والدز ، برادر خاویر ، از طریق تلفن به خبرگزاری فرانسه گفت.

50 سال پیش در کولیاکان ، پایتخت سینالوآ متولد شد ، والدس او به لطف دامنه وسیع و لیست گسترده کتابهایش ، به عنوان معلم روزنامه نگاری در منطقه خود شناخته شد.

از جمله “خانم نارکو” ، که چگونگی زنده ماندن زنان در فرهنگ قاچاق مواد مخدر را روایت می کند ، و “Los Werfanos del Narco” ، با شهادت تلخ از کودکانی که پدر و مادر خود را دیده اند.

او که نویسنده ای دیرهنگام و دارای شخصیت قوی بود ، به روزنامه نگاری که عمدتاً آن را “مددکاری اجتماعی” می دانست ، دارای ارادت شدیدی بود.

وی اخیراً در مصاحبه با روزنامه نگاری روزانه اظهار داشت: “او حرامزاده است و روز به روز بدتر می شود ، اما کسی باید کار را به پایان برساند.” کوچکترین فرصتی را برای خندیدن نیز از دست نداد.

او در مورد تحقیقاتش با خانواده اش كم صحبت می كند. رافائل افزود: “او در مورد كار خود بسیار محرمانه بود ، هرگز در مورد هر چیزی اظهارنظر نمی كرد تا مزاحم كسی نشود.”والدز ، روزنامه نگار که قاچاق مواد مخدر را مانند هیچ کس دیگر پوشش می دهد

جسد خاویر والدس پس از تیراندازی (خبرگزاری فرانسه).

در اکتبر 2011 ، کمیته حمایت از روزنامه نگاران (CPJ) “به دلیل پوشش جسورانه قاچاق مواد مخدر و نامگذاری قربانیان” جایزه بین المللی آزادی مطبوعات را به وی اعطا کرد.

در همان سال ، وی همچنین به همراه همراهان خود در ریو ، ماریا مورس کابوت ، که توسط دانشکده روزنامه نگاری در دانشگاه کلمبیا اهدا شده بود ، دریافت کرد.

وی گفت: “هرچه روزنامه نگاری بهتر انجام دهید و احساس اشتیاق بیشتری داشته باشید ، تنهایی بیشتری خواهید داشت. برخی از تماس های شما ، شخصی که با همدردی به کار شما نگاه کرده باشد ، از متن آسیب می بیند و بازنشسته می شود.” او والدس در مصاحبه با La Jornada ، رسانه ای که وی هنگام ارائه آخرین کتاب خود نیز در آن کار کرده است.

مرد خانواده والدس، صورت گشاده و خندان ، كلاه پاناما به سر داشت.

والدس همکارانش این دوشنبه یادآوری کردند که همیشه با حفظ روحیه خوب ، حتی اگر تحت پوشش فشار بالا قرار گرفته باشد ، و همکاری مداوم با همکارانش را مشخص می کند.

وی پنجمین روزنامه نگار کشته شده در سال 2017 در مکزیک است ، کشوری که توسط گزارشگران بدون مرز به عنوان سومین کشنده پس از سوریه و افغانستان در جهان شناخته شده است.

منبع: خبرگزاری فرانسهRelated Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *