مدت زمان پریودی چند روز است

مدت زمان پریودی چند روز است ؟

پریودی چند روز طول میکشد ؟

به طور کلی، یک دوره پریود بین سه تا هفت روز طول می کشد. دوره قاعدگی که بیش از هفت روز طول بکشد دوره طولانی در نظر گرفته می شود.

پزشک ممکن است دوره‌ای را که بیش از یک هفته طول می‌کشد را منوراژی معرفی کند. همچنین اگر خونریزی غیرمعمول شدیدی را تجربه کنید که کمتر از یک هفته طول بکشد، ممکن است منوراژی تشخیص داده شود. پنج درصد از زنان منوراژی دارند.

یک دوره طولانی ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی باشد، مانند:

 • بی نظمی های هورمونی
 • ناهنجاری های رحمی
 • سرطان

اگر دوره طولانی یا سنگینی را تجربه کردید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند علت زمینه ای را شناسایی کند یا علل احتمالی جدی تر را رد کند. این مقاله از سایت همسرتایم به شما خواهد گفت که پریودی چند روز طول میکشه .

منوراژی می تواند باعث ناراحتی در طول دوره قاعدگی شود و همچنین باعث اختلال در روال منظم شما شود. ممکن است متوجه شوید که این خونریزی بر فعالیت یا خواب شما تأثیر می گذارد. اگر به طور منظم دوره های قاعدگی طولانی را تجربه می کنید، به خصوص اگر سنگین باشد، ممکن است دچار کم خونی فقر آهن شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه مدت زمان پریودی چند روز است کلیک کنید

 

چه چیزی باعث پریودهای طولانی می شود؟

دوره های طولانی می تواند به دلیل طیف گسترده ای از شرایط زمینه ای ایجاد شود. پریود شدن چند روز طول میکشد ؟

تغییرات هورمونی و تخمک گذاری

تغییرات در هورمون ها یا تخمک گذاری شما ممکن است باعث طولانی شدن قاعدگی شود. هنگامی که برای اولین بار در دوران بلوغ یا در دوران یائسگی شروع به پریود می کنید، ممکن است متوجه تغییرات هورمونی شوید . همچنین ممکن است به دلیل شرایط مختلف سلامتی، مانند اختلالات تیروئید یا سندرم تخمدان پلی کیستیک، عدم تعادل هورمونی را تجربه کنید.

اگر هورمون های شما در سطح نرمال نباشد یا اگر بدن شما در طول چرخه قاعدگی تخمک گذاری نمی کند ، پوشش رحم می تواند بسیار ضخیم شود. هنگامی که بدن شما در نهایت پوشش خود را از بین می برد، ممکن است دوره ای طولانی تر از حد طبیعی را تجربه کنید.

داروها

ممکن است به دلیل داروهایی که مصرف می کنید، دوره های طولانی را تجربه کنید. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای ضد بارداری، مانند دستگاه های داخل رحمی و قرص های ضد بارداری طولانی مدت
 • آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون
 • ضد التهاب

بارداری

در حالی که خونریزی طولانی مدت واژینال در واقع یک قاعدگی نیست، ممکن است نشانه ای از بارداری ناامن یا غیرقابل تحمل باشد، مانند حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین .

همچنین در صورت داشتن شرایطی مانند جفت سرراهی ، ممکن است خونریزی طولانی مدت در بارداری داشته باشید .

اگر آزمایش بارداری داده اید و با خونریزی واژینال مواجه هستید، به پزشک خود مراجعه کنید.

فیبروم یا پولیپ رحم

فیبروم و پولیپ رحم می تواند منجر به خونریزی طولانی و گاهی شدید شود.

فیبروم زمانی اتفاق می افتد که بافت ماهیچه ای شروع به رشد در دیواره رحم می کند.

پولیپ ها نیز نتیجه رشد نامنظم بافت در رحم هستند و باعث رشد تومورهای کوچک می شوند.

به طور کلی، فیبروم ها و پولیپ ها سرطانی نیستند.

آدنومیوز

آدنومیوز نوع دیگری از تجمع بافت است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که آندومتر، یا پوشش رحم، خود را در ماهیچه های رحم قرار می دهد. این می تواند منجر به یک دوره طولانی یا سنگین شود.

وضعیت تیروئید

اگر تیروئید شما کم کار باشد ممکن است دوره طولانی داشته باشید. این وضعیت به عنوان کم کاری تیروئید شناخته می شود .

وضعیت خونریزی

ممکن است شرایطی داشته باشید که بر توانایی بدن شما در لخته شدن خون تأثیر می گذارد و باعث پریود طولانی مدت شما می شود. دو مورد از این بیماری ها هموفیلی و بیماری فون ویلبراند است .

یک دوره طولانی ممکن است تنها نشانه یکی از این شرایط باشد یا ممکن است علائم دیگری داشته باشید.

چاقی

اضافه وزن ممکن است باعث دوره های طولانی شود. این به این دلیل است که بافت چربی می تواند باعث شود بدن شما استروژن بیشتری تولید کند. این استروژن اضافی می تواند منجر به تغییر در دوره شما شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) زمانی رخ می دهد که باکتری ها اندام های تناسلی شما را آلوده کنند. علاوه بر تغییرات در چرخه قاعدگی، PID همچنین می تواند منجر به ترشحات غیر طبیعی واژن در کنار سایر علائم شود.

سرطان

دوره طولانی ممکن است نشانه سرطان در رحم یا دهانه رحم باشد. برای برخی از زنان، این ممکن است یکی از علائم اولیه هر یک از این سرطان ها باشد.

 

 

مدت زمان پریودی چند روز است و چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد ؟

یک دوره پریودی طولانی را نادیده نگیرید. مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد اینکه چرا ممکن است این علامت را تجربه کنید صحبت کنید. تأخیر در تشخیص و درمان می تواند منجر به بدتر شدن شرایط زمینه ای شود که باعث خونریزی طولانی مدت می شود.

در صورت افزایش تب یا از دست دادن مقدار غیرطبیعی خون یا لخته‌های خون بزرگ، ممکن است بخواهید فوراً با یک دوره طولانی مراقبت کنید. علامتی که نشان می دهد خون زیادی از دست می دهید این است که نیاز به تعویض پد یا تامپون یک تا دو بار در ساعت برای چند ساعت دارید. همچنین در صورت از دست دادن مقدار زیادی خون ممکن است احساس سبکی سر کنید.

 

 

چگونه پزشک علت زمینه ای مربوط به پریودهای طولانی را تشخیص می دهد؟

دلایل زیادی برای یک دوره طولانی پریودی وجود دارد، بنابراین پزشک شما احتمالاً با پرسیدن سوالاتی از شما، قرار ملاقات شما را آغاز می کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زمانی که پریود شما شروع شد
 • چند تا پد و تامپون در روز گذشته استفاده کرده اید
 • فعالیت جنسی شما
 • علائم دیگری که تجربه می کنید
 • سوابق پزشکی و خانوادگی مرتبط شما

آنها همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهند که شامل معاینه لگن و اندازه گیری علائم حیاتی شما می شود.

پزشک شما همچنین ممکن است یکی از آزمایش‌های زیر را برای کمک به تشخیص توصیه کند:

 • آزمایش خون برای بررسی سطوح هورمونی و همچنین بررسی علائم کمبود آهن
 • نمونه برداری از سلول های دهانه رحم
 • بیوپسی
 • سونوگرافی شکم یا ترانس واژینال
 • هیستروسکوپی
 • اتساع و کورتاژ

چگونه یک دوره پریودی طولانی را درمان کنیم

روش های درمان برای یک دوره طولانی می تواند متفاوت باشد. پزشک شما علت زمینه ای را درمان می کند. آنها همچنین ممکن است درمانی را برای کاهش خونریزی فعلی، تنظیم پریود یا تسکین هر گونه ناراحتی توصیه کنند.

کنترل بارداری هورمونی ممکن است پریود شما را تنظیم کرده و در آینده آن را کوتاه کند. این دارو را می توان به صورت زیر تجویز کرد:

 • یک قرص
 • یک دستگاه داخل رحمی
 • یک شات
 • یک حلقه واژینال

همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از داروهایی استفاده کنید که درد یا ناراحتی شما را در دوره طولانی مدت تجربه می‌کنید. این داروها ممکن است شامل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بدون نسخه مانند ادویل یا موترین باشند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک روش جراحی را برای کاهش دوره های طولانی توصیه کند.

اتساع و کورتاژ می تواند لایه رحم شما را نازک کند و میزان خونریزی شما را در طول قاعدگی کاهش دهد.

اگر دیگر به بچه دار شدن فکر نمی کنید، ممکن است تحت ابلیشن آندومتر ، رزکسیون یا هیسترکتومی قرار بگیرید. این روش ها می توانند دوره های طولانی را تسکین دهند، اما ممکن است احتمال باردار شدن را نیز از بین ببرند.

عوارض احتمالی یک دوره قاعدگی طولانی چیست؟

تاخیر در تشخیص می تواند منجر به یک روش تهاجمی تر یا درمان فشرده برای علت زمینه ای شود.

علاوه بر این، اگر دوره طولانی مدت شما باعث از دست دادن خون شدیدتر شود، ممکن است در معرض خطر ابتلا به کم خونی باشید . این ممکن است به احساس خستگی و ضعف کمک کند.

پزشک شما می تواند از نتایج آزمایش خون برای تشخیص کم خونی استفاده کند. اگر سطح آهن شما پایین است، پزشک ممکن است توصیه کند که رژیم غذایی خود را با غذاهای غنی از آهن و مکمل آهن تقویت کنید تا سطح خود را به حالت عادی برگردانید.

پریودهای طولانی مدت نیز ممکن است دردناک باشد و در رفاه و کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند. ممکن است روزهای مدرسه یا محل کار خود را از دست بدهید یا از فعالیت هایی که از آن لذت می برید به دلیل دوره طولانی تان کناره گیری کنید.

 

منابع :

hamsartime.ir

healthline.com

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *