مکزیک: روزنامه نگار خاویر والدز در سینالوآ به ضرب گلوله کشته شد آمریکای لاتین جهان


مکزیک. روزنامه نگار و نویسنده خاویر والدز در کولیاکان ، پایتخت ایالت شمال غربی به ضرب گلوله کشته شد سینالوآ، منابع تأیید شده از دبیرخانه دولتی امنیت عمومی.

والدس ، که در سال 2011 جایزه آزادی مطبوعات را از کمیته محافظت از روزنامه نگاران و ماریا مورس کابوت با تیم هفته نامه ریودس برنده شد ، هنگام راه رفتن در خیابان توسط یک وسیله نقلیه گرفتار و مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

یک منبع دفتر دادستانی گفت: “او خارج از امکانات در Riodoche بود (…) به او تیراندازی کردند.” “این فقط اتفاق افتاده است و فقط در حال حاضر نیروهای متخصص در سایت نظرات تخصصی را انجام می دهند.”

مرگ والدس 50 ساله تعداد خبرنگاران کشته شده امسال را در مکزیک ، یکی از خطرناکترین کشورها در این حرفه ، به 5 نفر افزایش داده است.

[El impresionante traslado del sucesor de ‘El Chapo’ Guzmán]

والدس ، بیش از 10 سال همکار خبرگزاری فرانسه ، یکی از روزنامه نگاران مورد احترام در کشورش بود.

در طول تقریباً سی سال فعالیت خود ، او به طور فعال در مورد این کارتل گزارش می داد سینالوآ و نتیجه بنیانگذار آن ، خواکین “ال چاپو” گوزمن ، که در حال حاضر در ایالات متحده زندانی است.

سال گذشته ، او کتاب روزنامه نگاری مواد مخدر ، مطبوعات در گرما و جنایت را اعلام کرد. وی پیش از این چندین عنوان تحقیقاتی دیگر درباره جرایم سازمان یافته نوشته است.

2017 یک سال سیاه برای روزنامه نگاری در مکزیک است. تا زمان مرگ والدس در این دوشنبه ، سه قتل دیگر در ماه مارس و یک قتل دیگر در ماه آوریل رخ داده است ، پس از اینکه همه رکوردها در سال 2016 با 11 قتل شکسته شد.

طبق گزارش این سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز ، مکزیک پس از سوریه و افغانستان سومین کشور خطرناک برای روزنامه نگاری است.

در اوایل ماه مه ، کمیته حمایت از روزنامه نگاران (CPJ) مصونیت از مجازات کشور برای قتل روزنامه نگاران را محکوم کرد.

منبع: آژانس ها

آخرین اخبار از جهانRelated Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *