هر آنچه در مورد ذات الریه COVID و تفاوت آن با ذات الریه معمولی باید بدانید؟

[ad_1]

همانطور که همه ما قبلاً می دانیم ، COVID یک بیماری ریوی است که توسط ویروس Novel Corona (ویروس SARS COV 2) ایجاد می شود. اولین مورد ، که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) در تاریخ 31 دسامبر 2019 اعلام شد ، که نام آن COVID 19 است. از طریق دهان و بینی از طریق قطرات حاوی ویروس وارد می شود. از طریق لوله بادی به ریه ها می رسد. به عبارت ساده ، سعی می کنم علائم و شدت آنها را در این مقاله روشن کنم.

ریه چیست؟

افراد دارای یک جفت ریه هستند که از طریق لوله بادی که از طریق دهان و بینی باز می شود ، به جو خارج متصل می شوند. ریه راست به سه قسمت ، لوب های فوقانی ، میانی و تحتانی و ریه سمت چپ به دو قسمت لوب های فوقانی و تحتانی تقسیم می شود. هوای اطراف ما ، حاوی حدود 20٪ اکسیژن ، از طریق دهان و بینی از طریق یک لوله بادی مشترک به ریه ها استنشاق می شود.

ریه ها از آلوئول های متعددی تشکیل شده اند (مانند یک دسته بادکنک) که با پر کردن هوای استنشاق شده منبسط می شوند و پس از بازدم به دلیل تخلیه هوا ، فرو می ریزند. آلوئول ها اکسیژن را به خون منتقل می کنند و از سر تا پا آن را به تمام سلول های بدن می رسانند. در عوض ، گازهای بد مانند دی اکسیدکربن را از سلول ها استخراج کرده و آنها را به محیط بیرون دفع می کند. به این عمل تبادل هوا گفته می شود. تمام سلول ها ، بافت ها ، اندام های بدن ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند.

ذات الریه چیست؟

ذات الریه بیماری ریه است که عملکرد آن در تأمین اکسیژن لازم به خون را کاهش می دهد. عفونت با میکروب هایی مانند باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها می تواند باعث ایجاد آن شود. ذات الریه می تواند باعث پر شدن آلوئول ها با مایعات شود و جایی برای هوا باقی نماند و عملکرد آلوئول ها را برای تأمین اکسیژن خون مختل کند.

ذات الریه چگونه اتفاق می افتد؟

این میکروب ها در آلوئول تکثیر شده و آن را پر می کنند. سیستم ایمنی بدن ما برای از بین بردن میکروب ها ، التهاب منجر به تجمع مایعات و سلولهای مرده در ریه ها می شود ، جایی برای تبادل هوا باقی نمی گذارد و منجر به علائمی مانند سرفه و تنگی نفس می شود.

ذات الریه COVID چه تفاوتی با پنومونی دیگر دارد؟

تشخیص پنومونی ناشی از ویروس کرونا از ذات الریه ناشی از ویروس ها ، باکتری ها یا قارچ های دیگر بر اساس علائم دشوار است. برای تعیین علت دقیق ، یک سری آزمایشات آزمایشگاهی لازم است. برخی مطالعات نشان داده اند که ویروس کرونا مناطق کوچکی از ریه ها را به دست می آورد. سپس از سلولهای ایمنی خود برای گسترش به ریه ها برای چندین روز یا حتی هفته ها استفاده می کند. از آنجا که عفونت به آرامی از طریق ریه ها حرکت می کند ، آسیب هایی را به دنبال دارد که منجر به تب ، سرفه ، تنگی نفس و آسیب به کلیه ها ، مغز ، قلب و سایر اعضای بدن در بیماران مبتلا به COVID-19 می شود.

آیا همه بیماران COVID 19 از ذات الریه رنج می برند؟

نه ذات الریه یک بیماری رایج در COVID 19 نیست. افراد بالای 60 سال و کسانی که دارای مشکلات پزشکی عمده مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی و ریوی ، دیابت ، چاقی یا سرطان هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یک بیماری جدی هستند. با این حال ، هر کسی می تواند به COVID-19 مبتلا شود و در هر سنی به شدت بیمار شود.

در میان کسانی که علائم دارند ، بیشتر آنها (حدود 80٪) بدون نیاز به درمان در بیمارستان از بیماری بهبود می یابند. حدود 15٪ به طور جدی بیمار هستند و به اکسیژن نیاز دارند و 5٪ نیز به شدت بیمار هستند و به عنوان دستگاه تنفس به مراقبت های ویژه نیاز دارند. بنابراین احتمال مرگ از تاج بسیار کمتر است ، اما به دلیل استرس و اضطراب نیاز به اکسیژن چندین برابر می شود که منجر به پیشرفت علائم می شود. بنابراین ، استراحت جسمی و روحی ضروری است.

بعد از چند روز با درمان مناسب ذات الریه برطرف می شود؟

در مقایسه با سایر پنومونی ها ، برطرف شدن ذات الریه COVID بیشتر طول می کشد. می تواند هفته ها یا ماه ها باشد. بهبودی کامل در موارد بسیار کمی گاهی 6 ماه طول می کشد. در بعضی موارد ، می تواند آسیب دائمی ایجاد کند ، اما بقیه ریه ها عملکرد ناحیه آسیب دیده را برای حفظ اشباع اکسیژن لازم بر عهده دارند.

چه کاری می توانم برای بهبودی بهتر پس از covid انجام دهم؟

پیگیری با پزشک خود را ادامه دهید. پایبندی دقیق به توصیه های او. فیزیوتراپی را در قفسه سینه تمرین کنید. یک سبک زندگی و رژیم غذایی سالم را تمرین کنید. برای سلامتی ذهنی و جسمی مراقبه و یوگا تمرین کنید.

سلب مسئولیت:نویسنده ، دکتر نیکت رای (MBBS ، MD) ، دانشیار ، گروه داروسازی ، کالج پزشکی مولانا آزاد و بیمارستان لوک نایاک ، دهلی نو. نظرات بیان شده شخصی است

همه آخرین اخبار ، اخبار فوری و اخبار ویروس کرونا را اینجا بخوانید

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *