کشورهای غربی پیش از خروج نیروها برای پایان دادن به تخلیه افغانستان می شتابند

[ad_1]

کشورهای غربی روز چهارشنبه سعی کردند مردم را از افغانستان خارج کنند ، اما اذعان کردند که بسیاری از افغان هایی که در طول دو دهه جنگ کمک کردند ، با خروج نیروهای خارجی در هفته آینده با سرنوشت نامعلومی برای طالبان روبرو خواهند شد.

اگرچه قرار است سفرهای هوایی تا سه شنبه ادامه یابد ، اما ارتش آمریکا می گوید تمرکز خود را در دو روز گذشته برای تخلیه نیروهای خود تغییر خواهد داد.

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، با رد درخواست های متحدان اروپایی برای اطمینان بیشتر از افرادی که در نبردها به کشورهای ناتو کمک کردند ، به همه نیروهای نظامی این کشور دستور داد تا پایان ماه جاری میلادی کشور جنوب آسیا را ترک کنند.

در 10 روز پس از حمله طالبان به کابل ، ایالات متحده و متحدانش یکی از بزرگترین تخلیه های هوایی را انجام داده و بیش از 88000 نفر از جمله 19000 نفر را در 24 ساعت گذشته تخلیه کرده اند. ارتش آمریکا می گوید هواپیماها هر 39 دقیقه بلند می شوند.

بایدن ، که در حال انجام خروج مورد توافق دونالد ترامپ ، رئیس جمهور قبلی خود است ، گفت که نیروهای آمریکایی در افغانستان در صورت ماندن در معرض خطر فزاینده قرار دارند.

کاخ سفید اعلام کرد که بایدن روز چهارشنبه از برنامه های مربوط به تخلیه احتمالی از افغانستان و همچنین تهدید گروه داعش-ک مطلع شد.

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که وضعیت امنیتی در افغانستان بی ثبات است و “تهدید بالایی برای حمله تروریستی” وجود دارد.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که حداقل 4500 شهروند آمریکایی و خانواده های آنها از اواسط ماه اوت از افغانستان تخلیه شده اند و وزارت خارجه این کشور به 1500 نفر رسیده است.

بلینکن در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت که هیچ ضرب الاجلی برای تلاش برای کمک به افرادی که می خواهند ترک کنند ، چه آمریکایی ها و چه دیگران ، وجود ندارد و این “در صورت نیاز” ادامه خواهد یافت.

طالبان گفته اند که نیروهای خارجی باید تا پایان ماه از آنجا خارج شوند. آنها افغانها را تشویق به ماندن می کنند ، در حالی که اظهار می دارند کسانی که اجازه خروج دارند ، پس از از سرگیری پروازهای تجاری پس از خروج نیروهای خارجی همچنان مجاز خواهند بود.

تعدادی از متحدان اروپایی واشنگتن می گویند که دیگر وقت ندارند همه هزاران افغان را که به نیروهای خود و تلاش های دیپلماتیک و پشتیبانی آنها کمک کرده اند نجات دهند.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا گفت که آخرین مهلت تخلیه افراد آخرین دقیقه ماه است. فرانسه گفته است که تخلیه را تا آنجا که ممکن است ادامه می دهد ، اما احتمال دارد در ساعات یا روزهای آینده به آن پایان دهد. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که آلمان حتی پس از پایان مهلت مقرر تلاش خواهد کرد تا به افغان ها کمک کند.

به دنبال پروازها هستید

ده ها هزار افغان از ترس آزار و اذیت ، پس از اسیر شدن توسط شبه نظامیان اسلام گرا ، در جستجوی پروازها به فرودگاه کابل حمله کردند.

روز چهارشنبه ، بسیاری از مردم در خارج از فرودگاه قدم می زدند ، جایی که سربازان ایالات متحده ، انگلیس و سایر کشورها سعی می کردند نظم را در زیر گرد و خاک و گرما حفظ کنند.

آنها کیف و چمدان پر از وسایل حمل می کردند و اسناد را برای سربازان تکان می دادند ، به امید ورود. مردی که در گودالی سیل زده زانو زده بود ، کودکی را به مردی در بالا داد.

“از طریق ایمیلی در لندن فهمیدم که آمریکایی ها مردم را بیرون می برند. به همین دلیل من آمدم تا بتوانم به خارج بروم. “

گروه های امدادی می گویند در حال حاضر تمرکز بر کسانی است که سعی در فرار دارند ، اما افغان های باقی مانده با وضعیتی وخیم مواجه هستند که با تهدید فزاینده ناامنی غذایی و بیماری همراه است. بر اساس برنامه جهانی غذا سازمان ملل ، حدود 14 میلیون نفر با خطر گرسنگی روبرو هستند.

همچنین گزارش هایی از نقض جدی حقوق بشر توسط طالبان از جمله اعدام نیروهای ملکی تسلیم شده و نیروهای امنیتی افغان وجود دارد. طالبان گفته است که همه جنایات گزارش شده را بررسی خواهد کرد.

سازمان ملل متحد حدود 3000 پرسنل افغان را در مأموریت خود می گذارد. سند امنیتی سازمان ملل متحد که توسط رویترز بررسی شده است ، ده ها مورد تهدید ، سرقت از دفاتر سازمان ملل و خشونت فیزیکی علیه کارکنان از 10 آگوست را شرح می دهد. افراد مسلح به دنبال تعدادی آمدند ، در حالی که دیگران مخفی شدند.

حکومت طالبان در سالهای 1996 تا 2001 با اعدام علنی ، محدودیت حقوق سیاسی و آزادیهای اساسی همراه بود. زنان از مدرسه یا محل کار منع شده و بدون همراهی مردان در خانه های خود حبس شده بودند.

افغانستان همچنین مرکزی برای ستیزه جویان ضد غرب بوده است و واشنگتن ، لندن و دیگران می ترسند که این اتفاق دوباره رخ دهد. طالبان گفته اند به حقوق بشر از جمله حقوق زنان احترام خواهند گذاشت و اجازه نمی دهند تروریست ها از کشور فعالیت کنند.

“آنها با ما چه خواهند کرد؟”

“هر زنی که می شناسم ترس مشابه من دارد. اگر ما به خاطر کارمان مجازات شویم ، حالا سرنوشت بچه های ما چه می شود؟ سرنوشت خانواده های ما چه خواهد شد؟ آنها به عنوان زن با ما چه خواهند کرد؟ “یک زن افغان که چندین سال در سازمان ملل متحد کار کرده است به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت.

طالبان در حال تلاش برای ترغیب افراد حاضر در فرودگاه به بازگشت هستند و می گویند از هیچ چیز ترس ندارند.

“نیروهای خارجی باید تا مهلت مقرر عقب نشینی کنند. سهیل شاهین ، سخنگوی طالبان در توئیتر گفت: “این راه را برای از سرگیری پروازهای غیرنظامی هموار می کند.” افراد دارای مدارک قانونی می توانند پس از 31 آگوست با پروازهای تجاری سفر کنند. “

طالبان از ترکیه عضو ناتو خواسته است تا پس از خروج نیروهای خارجی فرودگاه را باز نگه دارد ، اما همچنین گفته اند که نیروهای ترکیه اجازه اقامت ندارند. ترکیه که از روز چهارشنبه تخلیه نیروهای نظامی خود را آغاز کرد ، گفت که کارشناسان فنی همچنان می توانند برای اداره فرودگاه کمک کنند.

دولت افغانستان تحت حمایت آمریکا پس از خروج بایدن به سرعت سقوط کرد ، دو دهه پس از بیرون راندن طالبان در هفته های پس از حملات 11 سپتامبر که توسط القاعده در افغانستان برنامه ریزی شده بود.

طالبان بر نحوه اداره یک کشور در بحران تمرکز کرده اند. انتظار می رود موقعیت های کلیدی توسط جانبازان وفادار شورشی خود پر شود.

به گزارش خبرگزاری افغان پژواک ، وزیر دارایی آینده گل آقا خواهد بود که در فهرست تحریم های بین المللی به عنوان مدیر مالی اصلی شورشیان حضور دارد. شبکه خبری الجزیره گزارش داد که وزیر دفاع جدید ملا عبدالقیوم ذاکر ، زندانی سابق در زندان آمریکا در زندان گوانتانامو کوبا است.

سلب مسئولیت: این پست به طور خودکار توسط فید آژانس بدون تغییر در متن منتشر شده است و توسط ویراستار بازبینی نشده است

آخرین اخبار ، آخرین اخبار و اخبار کرونا را اینجا بخوانید

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *